Як правило, дитина, що перебуває в постійних пошуках цікавого, незвичного, нового, не може зрозуміти, куди їй скерувати свою фонтануючу енергію. Саме тому існує величезна кількість різнопланових секцій, дошкільних розвиваючих закладів, де перед маленькими дослідниками розкривається безмежний простір для реалізації себе. І якщо ще років п’ять-десять тому батьки скеровували в основному активність своїх маленьких чад на всілякі розумово-розвиваючі заняття, спортивні секції з боротьби, танців, плавання, то останні роки спостерігається зростаюча тенденція віддавати дітей на йогу. 

Відмінність дитячої йоги від дорослої

Головною різницею є те, що дітям асани подаються у більш доступній, легкій формі. Як правило, заняття проводяться як гра, оскільки дітям з їх гіперактивністю важко тривалий час перебувати нерухомими. Отже, викладач організовує практику для дітей таким чином, щоб вони навчилися бути уважними до свого тіла, настрою, загального стану. Оскільки заняття для дітей будуються з урахуванням особливостей дитячого організму, асани тут комбінуються з динамічними іграми. З боку може здаватися, що учні просто стрибають, бігають, граються, лише на короткі моменти приймаючи статичні позиції, але в дійсності під час таких комбінаторних занять відбувається потужна робота: зміцнюється хребет, збільшується витривалість та гнучкість, покращується постава та координація рухів. І при цьому малеча не стомлюється, не втрачає цікавості і дає повний вихід накопиченій енергії. 

Викладач не акцентує увагу на назвах асан: вся увага приділяється самому положенню тіла і його подібності до якоїсь тварини або предмета. Це сприяє розвитку у дітей уяви, мислення, пам’яті. 

Оскільки дітям притаманна сміливість, відкритість, а також достатньо високий рівень емоційної та фізичної гнучкості, вони опановують йогу значно швидше та ефективніше за дорослих. 

В чому користь дитячої йоги?

  • розвивається гнучкість та м’язова сила
  • формується правильна постава і також виправляються вже існуючі дефекти (хребта, стоп та ін.)
  • діти вчаться правильно дихати і розслаблятися, а тому практика йоги дуже рекомендована дітям з проблемами дихання, астмою, хронічним бронхітом
  • покращується пластичність та координація рухів
  • досягнення емоційної рівноваги
  • стресостійкість: вчить справлятися зі стресовими ситуаціями
  • дитина вчиться володіти різними групами м’язів
  • завдяки вихованню в малюках поважного відношення до свого здоров’я, тіла, вони з легкість вчаться використовувати свої внутрішні резерви, розкривати свої таланти
  • покращується робота перистальтики, що допомагає позбавитися закрепів, болів у животі

На йозі діти набувають навички самоконтролю та самовладання. Дитина вчиться заглиблюватися у свій внутрішній світ, думки, відчувати легкість та душевну рівновагу. Якщо опановувати такі техніки з раннього дитинства, це гарантує у подальшому гармонійний психологічний та фізичний розвиток. Адже психосоматичні захворювання виникають через нездатність відчувати потреби та сигнали свого тіла, невміння піклуватися за нього та захищати свій особистий простір. 

Самі батьки часто зауважують, що вже після декількох занять з йоги дитина стає не тільки сильнішою та витривалішою фізично, але й врівноваженою, спокійною, стриманою, уважною. Дитячі психологи зауважують, що йога дуже корисна для психічного стану дитини, адже сучасні діти не менше за дорослих потрапляють під вплив різноманітних стресів. 

Як правило, заняття проводяться як гра